BİLİM ve DOĞA EĞİTİMİ TEMALI 2. ULUSLAR ARASI ÇOCUK ZİRVEMİZ BURSA’DA GERÇEKLEŞTİ
   ‘Bilim ve Doğa Eğitimi’ temalı 2. Uluslar arası Çocuk Zirvemiz, 17 Mayıs 2014 tarihinde Uluslar arası ‘Eller Bilimde Eğitim Ağı’ etkinlikleri çerçevesinde Bursa, ÇEK 3 Mart Eğitim Kurumlarında gerçekleştirildi.

    2012’de Akdeniz Üniversitesinde gerçekleştirilen ilk Çocuk Zirvemizde olduğu gibi yurt içi ve yurt dışından gelen ve anaokullarından ortaokul düzeyine varan çizgide yüzlerce S.O.S. delegesi öğrencimizin yanı sıra; öğretmen, veli, ziyaretçi ve akademisyenler bu Zirvemizin de katılımcıları oldular.

    Ukrayna, Ternopil Üniversitesinden Doçent Dr. Iryna Berezovska ile birlikte Lviv, Ukrainian Gymnasia of the Humanities Named After Olena Stepaniv ve Gymnasia of the International Relationships Named After Vasylstus okullarından öğretmen Ella Sokotnyuk ve Halyna Polovnikova bir grup öğrenci ile birlikte Zirvemizin davetli eğitimci ve öğrencileri arasında yer aldılar ve gün boyu çeşitli bilim gösterileri, atölyeler ve sunumlar gerçekleştirdiler. Anaokulu ve 1. Sınıf düzeyindeki öğrencilerin doğadaki çeşitli türleri canlandırdıkları ‘Türlerimiz Yürüyor’ gösterisi ve ‘Atıklar Defilesi’ katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Dr. Berezovska ve Ella Sokotnyuk’un sunum ve atölye çalışmaları için seçtikleri temalar; ’Bilgisayarla Bilim Yapalım’ ve ‘Dünyamızı Daha Yeşil Kılalım’ oldu.

    Zirvede öğrenciler tarafından paralel oturumlarda yer alan sunum ve gösterilerden bazıları; ‘Bilim Çocuklarından Sihirli Bilim Gösterileri, Mavi Düşler Etkileşimli Resim Bulvarı, Akıl Oyunları Standı, Robotlar, Bilimde Teknoloji Kullanımı, Seramiğin Bilim Öyküsü, Sevgi Dolu Evler Yapalım, Astronomi Atölyesi, Işıklı Sualtı Gösterisi, Engelliler İçin Oyun Parkı, Ukrayna ve Türkiye’de Nesli Tehlike Altında Olan Türler’ idi.

    Zirveye delege olarak katılan tüm öğrenci ve öğretmenlerin sertifikaları, Uluslar arası Eller Bilimde Eğitim Ağı Birliği adına Zirve Koordinatörü Nilgün Erentay tarafından törenle verildi. Zirve, kapanış töreninde tüm katılımcıların birlikte coşkuyla seslendirdiği S.O.S. Şarkısı ile son buldu.